Přinášíme rozbor a interpretaci výsledku vyšetření zimní měli v roce 2025. Celkově bylo do laboratoře SVÚ Jihlava odesláno 46 vzorků. Tři vzorky byly negativních (nenašel se ani jeden roztoč Varroa destructor ve vzorku), tj. 6,5 % vzorků byla zcela negativní. Naopak ve 26 vzorcích byli nalezeni více než tři roztoči v průměru na včelstvo, tj. přibližně 56,5 % vzorků. V případě těchto vzorků je chovatel povinen provést ošetření celého stanoviště podle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2025. Jedná se o předjarní léčebné ošetření s kódem ExM310
Ošetření včelstev proti varroáze se provádí podle pravidel stanovených v „Metodickém pokynu Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy“.
ExM310 VARROÁZA – předjarní léčebné ošetření
Na základě vyhodnocení intenzity varroázy dle kódu EpM300 se na jednotlivých stanovištích
při nálezu vyšším než 3 roztoči v průměru na jedno včelstvo provede ošetření všech včelstev
na stanovišti. Použijí se registrované veterinární léčivé přípravky v souladu s příbalovou
informací. Předjarní ošetření musí být provedeno s ohledem na klimatické podmínky a jarní
rozvoj včel co nejdříve a ukončeno musí být do 15. 4. 2025.
Chovatel je povinen vést záznam o ošetření včelstev (viz. Metodický pokyn výše).
Kompletní protokol s výsledky je možné zobrazit na následujícím odkazu https://bit.ly/3QB2AvZ. K otevření souboru je zapotřebí heslo, které Vám bylo zasláno SMS zprávou.
Pro jarní ošetření je možné realizovat nátěrem plodu spojeným s fumigaci nebo použitím přípravku VarroMed. Postup obou ošetření je znázorněn na obrázcích a videu uvedených níže.
Předjarní léčebné ošetření
Pro jarní ošetření je možné realizovat nátěrem plodu spojeným s fumigaci nebo použitím přípravku VarroMed. Postup obou ošetření je znázorněn na obrázcích uvedených níže.

